مهر.01

خواص نارنگی چیست؟ | اهمیت مصرف نارنگی

خواص نارنگی

نارنگی در میان انواع زیادی از مرکبات از محبوبیت خاصی در سطح جهان برخوردار است. انواع خواص نارنگی علاوه بر طعم خوشمزه آن دلیل این محبوبیت است. از این میوه می توان برای از بین بردن انواع عفونت، بهبود زخم ها، هضم بهتر، تقیوت سیستم ایمنی بدن و کاهش کلسترول استفاده کرد. این میوه به صورت درختی رشد می کند که به طور کلی دارای دو نوع است. نوع اول آن که دارای پوست سبز رنگی است و نوع دوم که دارای پوست نارنجی و طعم شیرین است. در این مقاله می خواهیم به بررسی اهمیت مصرف نارنگی در رژیم روزانه بپردازیم.

ویژگی های میوه نارنگی چیست؟

این میوه به طور کلی کوچکتر از پرتقال است و با توجه به شیرینی که دارد مورد محبوبیت بسیاری از افراد قرار گرفته است. بسیاری از بچه ها به این میوه علاقه دارند چرا که به راحتی پوستش کنده می شود. شاید به همین دلیل هم هست که در بسیاری از مجالس نیز خود ما بزرگتر ها هم به سراغ این میوه می رویم. از این میوه در تولید بسیاری از دسرها، سالادها و برخی از مرباها استفاده می شود. در برخی از نقاط جهان از پوست نارنگی که خشک شده است به عنوان ادویه استفاده می کنند. علاوه بر این از پوست این میوه می تواند روغن های متعددی استخراج کرد که یکی از خواص نارنگی محسوب می شود. این روغن شامل مواد اساسی لیمونن، سیتررونال، کمپن، بتا پینن و ترپینول است.

معرفی خواص نارنگی :

حدود 13 درصد از وزن یک نارنگی را کربوهیدرات تشکیل می دهد.

حدود 1.8 درصد از وزن این میوه را فیبر تشکیل می دهد. همان طور که می دانید شما برای این که سیستم گوارشی خوبی داشته باشید باید به میزان لازم فیبر مصرف نمایید.

کمتر از 1.5 درصد از وزن این میوه را چربی و پروتئین تشکیل می دهد.

این میوه دارای کقدار زیادی ویتامین سی است. حدود 32 درصد از وزن آن! با مصرف 100 گرم از این میوه در طول روز می توانید ویتامین سی مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

سایر خواص نارنگی را می توان در داشتن مقدار قابل توجهی ویتامین های A ، B6 ، تیامین و فولات ها دانست.

این میوه دارای مقدار زیادی از مواد معدنی نیست ولی با این وجود دارای مقدار خوبی از موادی مانند کلسیم، پتاسیم، فسفر و منیزیم است.

خواص نارنگی

خواص نارنگی تا حد زیادی شبیه به پرتقال است. به عنوان مثال این دو میوه در خواص زیر مشابه به هم هستند :

  • درمان بسیاری از عفونت ها
  • پایین آوردن تب در کودکان
  • جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا
  • درمانی برای یبوست
  • روان کردن جریان خون در بدن
  • پاکسازی خون
  • کمک به بازسازی سلولها
  • موثر در پایین آوردن فشار خون
  • ضدالتهاب
  • جلوگیری از ایجاد انواع سرطان

در ادامه به بررسی جزئی تر برخی از خواص نارنگی می پردازیم.

پایین آوردن تب با استفاده از نارنگی :

همان طور که می دانید بسیاری از کودکان به دلیل این که سیستم ایمنی خیلی قوی ندارند دچار انواع عفونت ها شده و دچار تب می شوند. یکی از خواص نارنگی این است که شما می توانید با مصرف آن مواد معدنی از دست رفته را جایگزین کنید و در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تقویت نمایید تا تب کودک پایین بیاید.

جلوگیری از سرما خوردن با مصرف نارنگی :

ویتامین سی که در این میوه وجود دارد باعث می شود گلبول های سفید بیشتر تحریک شده و در نتیجه میزان محافظت بدن در برابر انواع میکروب ها افزایش پیدا کند. این بیماری ناشی از ابتلا شدن به ویروس هاست. یکی از خواص نارنگی جلوگیری از ایجاد این اتفاق است.

خواص نارنگی

جلوگیری از ابتلا به سرطان با مصرف نارنگی :

تقیبا می توان گفت که تمام مرکبات نقش موثری در جلوگیری از ابتلا به سرطان را دارند. اما تحقیقات این مسئله را در رابطه با یکی از خواص نارنگی به اثبات رسانده اند. بر اساس این آزمایشات ماده ای در پوست نارنگی وجود دارد که قابلیت کشتن بسیاری از سلول های سرطانی را دارد. از طرف دیگر نارنگی دارای مقدار زیادی از آنتی اکسیدان هاست که قادر به مبارزه با رادیکال های آزاد هستند.

بهبود زخم با استفاده از نارنگی :

برای این که بتوانید زخم هایی که در بدنتان ایجاد می شود را سریعا بهبود ببخشید باید مکمل های ویتانین سی را مصرف کنید. اما با توجه به بالا بودن میزان این ویتامین در نارنگی دیگر نیازی به انجام این کار نیست. این ویتامین در تولید کلاژن بسیار موثر است و در نتیجه موجب بهبود سریع پوست شما می شود. همچنین باز هم به دلیل داشتن آنتی اکسیدان از ایجاد زخم های عفونی جلوگیری می کند.

کاهش کلسترول با استفاده از نارنگی :

بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، پوست نارنگی این خاصیت را دارد که میزان کلسترول در بدن را به میزان 30 الی 40 درصد کاهش دهد.

هضم غذای بهتر با مصرف نارنگی :

همان طور که گفته شد فیبر این خاصیت را دارد که به سلامت سیستم گوارشی بدن شما کمک کند. پس با مصرف نارنگی این کمک را به بدن خود بکنید. با مصرف این میوه می توانید از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید.

همراهان عزیز با توجه خواص نارنگی و اهمیت مصرف آن بهتر است اکنون که در نزدیکی فصل این میوه هستیم، حتما این میوه را در رژیم غذایی خود و خصوصا کودکان قرار دهید.

شما همچنین ممکن است مانند

دیدگاهی بنویسید