شهریور.15

اهمیت مصرف موز در دوران بارداری چیست؟

مصرف موز در دوران بارداری

به دنیا آوردن یک نوزاد می تواند یکی از شگفت آور ترین چیزهایی باشد که برای خانوم ها اتفاق می افتد. اما برای این که شما بتوانید یک نوزاد سالم به دنیا بیاورید نیاز دارید که یک رژیم غذایی مناسب را رعایت کنید. برخی از مادران هنوز نمی دانند مصرف موز در دوران بارداری می تواند خوب باشد یا نه. در این مقاله همراه ما باشید تا از مزایای این میوه در دوران بارداری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

بیشتر بخوانید : هر آنچه که در مورد موز باید بدانید!

مهمترین مزایای مصرف موز در دوران بارداری :

موز یک منبع غنی از کلسیم،پتاسیم و سایر مواد مغذی است که یک مادر باردار د دوران بارداری خود بدوه هیچ گونه نگرانی می تواند از آن مصرف کند.

غنی از اسید فولیک:

اسید فولیک برای سلامت اعصاب، مغز، نخاع جنین در حال رشد استبسیار لازم است. کمبود آن می توان موجب زایمان زودرس شود یا کودک را در براب خطر معلولیت قرار دهد. موز حاوی اسید فولیک است که کودک می تواند به راحتی آن را از بدن شما جذب کند.

کاهش کم خونی:

یکی از مسائل رایج پیش از تولد نوزاد، کم خونی است که ممکن است در مراحل بعدی حاملگی و حتی در طی زایمان به مشکلات بزرگتری منجر شود. با استفاده از مصرف موز در دوران بارداری و سایر میوه ها و سبزیجات می تواند به راحتی این از ایجاد این مسائل جلوگیری کنید. موز یکی از منابع عالی تامین آهن است که هر زن باید مصرف کند. مصرف این میوه باعث افزایش میزان آهن در بدن، تولید هموگلوبین و کاهش علائم آنمی می شود.

مصرف موز در دوران بارداری

جلوگیری از ایجاد یبوست:

داشتن مشکل گوارش و یبوست در دوران بارداری بسیار رایج است. اما با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می توان از مشکلاتی از این قبیل و ضعیف شدن معده به خوبی این مشکلات را کنترل کرد. این ضروری است زیرا موز حاوی الیاف است که باعث حرکت راحت غذا در روده و دفع آسان مدفوع از بدن شما می شود.

منبع خوبی برای تامین کلسیم:

بدیهی است که کلسیم برای ایجاد استخوانها و سیستم اسکلت در کودکان و بزرگسالان ضروری است. مصرف موز در دوارن بارداری می تواند تامین کننده این ماده حیاتی برای شما باشد. پس برای حفظ سلامتی خود و نوزادتان باید به طور منظم آن را مصرف کنید.

افزایش رشد سلول های خونی:

موز در دوران بارداری منبع خوبی برای تامین ویتامین B6 است. ویتامین B6 به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند و همچنین رشد RBC ها، یعنی سلول های قرمز در بدن شما را افزایش می دهد.

سرشار از آنتی اکسیدان:

ویتامین C نیز در این میوه شگفت انگیز وجود دارد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که با فرآیند پیری مبارزه می کند. علاوه بر این، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند.

مصرف موز در دوران بارداری

پروتئین:

پروتئین اغلب برای داشتن یک رشد مناسب لازم است و موز یک منبع غنی از پروتئین نیز است. کسانی که گیاهخوار هستند باید حتما از موزد استفاده کنند تا پروتئین لازم را بدست آورند. مصرف موز قبل از انجام ورزش لازم است چرا که با معده خالی اصلا نباید ورزش کرد.

کاهش احساس تهوع:

احساس گرسنگی و تهوع در اول صبح بیشتر برای خانوم های باردار بسیار شدید است. این مسئله بیشتر در سه ماهه اول بارداری دیده می شود.اگر مصرف موز در دوران بارداری به طور منظم انجام شود تا حد بسیار زیادی از ایجاد شدن این حالات جلوگیری می شود.

تثبیت کننده فشار خون:

نوسانات فشار خون یکی دیگر از مسائل رایج در بین زنان باردار است.علاوه بر این که در این دوران باید از اضطراب هایغیر ضروری جلوگیری کرد بلکه باید با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب فشار خون را کنترل کرد. از آنجا که موز منبع غنی از پتاسیم است، بنابراین در حفظ فشار خون مادر بسیار موثر است. همچنین پتاسیم در کاهش عارضه هایی مانند درد عضلات و پا بسیار موثر است.

تامین کننده انرژی:

برای تامین انرژی سریع هیچ چیز نمی تواند با موز رقابت کند. مصرف موز در دوران بارداری همراه با شیر می تواند یک وعده غذایی کامل در نظر گرفته شود. موز حاوی 3 قند طبیعی است. گلوکز، فروکتوز و ساکارز که به عنوان یک منبع انرژی برای همه گروه های سنی عمل می کنند. بنابراین، زنان باردار برای مصرف انرژی روزانه به موز نیاز دارند.

مصرف موز در دوران بارداری

جلوگیری از ایجاد احساس گرسنگی:

موز منبعخوبی از کربوهیدرات است! با استفاده از مصرف موز در دوران بارداری می توانید دیگر شکلات مصرف نکنید! با مصرف موز می توانید از ایجاد احساس گرسنگی در بین وعده های غذایی جلوگیری کنید.

حفظ سطح قند خون و کلسترول خون:

حفظ سطح قند خون و کلسترول در دوران بارداری بسیار مهم است. این موضوع بسیار مهم تر است اگر شما دیابت حاملگی داشته باشید. موز می تواند به شما در اجتناب از این مشکلات کمک کند، اگر به طور منظم در بارداری خود مصرف کنید.

کاهش سطح استرس:

بسیاری از مردم نمی دانند که با مصرف موز می توانند به صورت طبیعی استرس خود را کاهش دهند! به دلیل این که دوران بارداری با استرس زیادی همراه است، مصرف موز می تواند بسیار موثر باشد.

افزایش شیر مادر:

شیر مادر غنی از مواد مغذی است که در برابر بسیاری از بیماری ها مبارزه می کند و موجب افزایش توانایی کودک شما می شود. بنابراین شما می توانید با مصرف موز در دوران بارداری تضمین کنید که شیر سالم و مقوی به نوزاد خود خواهید داد.

همراهان عزیز تامین انرژی در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد چرا که هم سلامتی مادر مهم است هم نوزاد. با مصرف موز در دوران بارداری می توانید تا حد زیادی مسائل و مشکلات مربوط به این دوره را کاهش دهید.

شما همچنین ممکن است مانند

دیدگاهی بنویسید